step.dp.ua

Лялькова Україна: у Павлоградському музеї презентували мапу «Обійми»

У Павлоградському історико-краєзнавчому музеї відбулася презентація волонтерського проєкту «Мапа України «Обійми». Організатори проєкту Оксана та Олекса Муравльови ― переселенці з міста Ясинувата Донецької області, які крім цього започаткували громадську організацію «Український розмовний клуб «Файно», метою якого є патріотичне виховання.

До створення «Мапи України «Обійми» долучилися 58 майстринь з України, створивши різноманітні ляльки-мотанки, серед ляльок жінки, ляльки чоловіки, немовлята, тварини та птахи, а також усілякі атрибути. Кожен регіон має свої традиції та особливості.

«У кожну ляльку кожна майстриня вклала свою душу. Поруч з ними відчувається любов, тепло, яке зігріває навіть в таку сиру погоду», ― розповіла Народна майстриня Наталя Курпай. Вона вже багато років займається виготовленням ляльок-мотанок, і для цього проєкту виготовила особливу ляльку у традиційному вбранні Дніпропетровщини лялька має одяг і прикраси ідентичні тим, в які на свята вбиралися мешканки нашої області у 19 століття.

«Найбільше враження на мене справила лялька «Журба», представлена на мапі України, тому що ми зараз усі в печалі., ті події, які відбуваються в Україні, вони впливають. Хочеться, щоб ляльки були веселі, посміхалися, і нарешті прийшла до нас Перемога», ― прокоментував Юрій Борисенко, директор Палацу творчості дітей та юнацтва.

Після презентації Наталія Курпай провела  майстер-клас з виготовлення української народної ляльки. Робили ляльку «на горішку» ― це традиційна мотанка з використанням клаптиків тканини та грецького горіха. У ньому взяли участь співробітники Павлоградського міського центру соціальних служб та інші бажаючі. У кожного учасника майстер-класу лялька вийшла унікальною і неповторною. А до того ж робилася вона дуже просто і швидко. На такому майстер-класі учасники змогли доторкнутися до давнього мистецтва і зробити свою ляльку.

Мотанки здавна вважалися оберегом. По одній із версій, їх робили без обличчя, оскільки вважалося, що так лялька не стане носієм людської душі та не зможе «притягувати» злі сили. Мотанка – частина традицій, зокрема обрядів на народження дитини, весілля, та інших важливих подій у житті родини. В роки незалежності України ляльки-мотанки стали символом української культури на міжнародній арені. Їх презентують як сувеніри, і вони часто використовуються в етнічному дизайні чи як елемент сучасного мистецтва.

Проєкт «Мапа України «Обійми», який буде експонуватиметься у музеї до кінця листопада.

Адреса: м. Павлоград, пров. Музейний, 8

e-mail: pavlogradmuseum@i.ua

Музей працює: понеділок-четвер з 8:00 до 16:45, п’ятниця з 8:00 до 15:45, субота 9:00 до 16:45, вихідний – неділя.

Exit mobile version