Пам’ятник Матвію Хижняку, який демонтували від Центральної бібліотеки, встановлено на селищі ім. 18 вересня (Хімзавод).

До квітня 2024 року Матвій Хижняк вважався засновником міста. За історичними даними, Хижняк разом із запорожцями Самарської та Кальміуської паланок заснували на місці сучасного Павлограду зимівник Матвіївка, який згодом перетворився на повноцінну слободу. Але згодом виявилося, що Матвіївку заснував не Матвій Хижняк, а, ймовірно, його син Петро. 

Цей факт став серйозною перепоною у вирішенні питання з перейменування міста. В рамках Постанови про перейменування вулиць та населених пунктів Павлоград мав змінити свою назву на Матвіїв, але тепер цей топонім вже не є актуальним. Як і пам’ятник Хижняку в самому центрі міста.

24 квітня на засіданні виконкому прийняли рішення демонтувати пам’ятник та передати його на зберігання Павлоградському історико-краєзнавчому музею. 

Але в музеї Хижняк пробув недовго — вже 27 червня, напередодні Дня Конституції, пам’ятник запорожцю з’явився на бульварі Козацької слави (селище ім.18 вересня). Матвій Хижняк змінив не тільки розташування, а й зовнішність — його перефарбували в золотий колір. 

Цього разу пам’ятник Хижняку встановлено не як засновникові міста, а в якості символу українського козацтва. Про це додатково свідчить напис на монументі «Павлоград — місто козацької слави». 

Share.
Leave A Reply