«Я ненавиджу тебе, але не покидай мене. Як жити з «важкими» людьми» —  це назва книги, психологічного бестселера Джерольда Дж. Крейсмена і Гела Страуса, який дає змогу зрозуміти людей із межовим розладом особистості. Гармонійні стосунки з близькими дуже важливі в нашому житті. Проте, для деяких людей цей процес може бути надзвичайно складним. Йдеться про людей з межовим розладом особистості.

Межовий розлад особистості (МРО або емоційно нестабільний розлад особистості) — це стан, при якому людині важко регулювати свої емоції. Це серйозний психічний розлад, для якого характерні інтенсивні переживання. Людині важко повернутися до стабільного емоційного рівня. Межовому розладу притаманні напружені та нестабільні стосунки з іншими людьми, а ще — розлади самосприйняття, відчуття порожнечі, швидкі зміни настрою.

За оцінками, у США 1,4% населення страждають на МРО. Більшість людей (75%) з діагнозом МРО – жінки. Проте дослідження показують, що чоловіки можуть так само страждати від цього розладу, але зазвичай у них неправильно діагностують посттравматичний стресовий розлад або депресію. Варто зазначити, що стать і раса не пов’язані з поширеністю розладів особистості.

Про причини межового розладу особистості

Серед причин дослідники виділяють як фізичні, так і соціальні:

  • Фізичними можуть стати проблеми з нейромедіаторами в мозку, зокрема серотоніном. А ще ― зменшений або незвичний рівень активності частин мозку (мигдалин, гіпокампу, орбітофронтальної кори). Спадкові фактори
  • Соціальними: людина була жертвою емоційного, фізичного чи сексуального насильства; піддавалась тривалому страху або стражданню в дитинстві; оди із членів родини, з якими вони проживали, мав серйозні психічні захворювання, такі як біполярний розлад або проблеми з алкоголем або наркотиками.

Якими можуть бути симптоми МРО?

Межовий розлад особистості характеризується:

  • емоційна нестабільність, перепади настрою
  • схильність до надмірних зусиль для уникнення реальної чи навіть надуманої загрози бути покинутим
  • раптове відчуття тривоги або гніву
  • відчуття порожнечі, нудьги, страх перед усамітненням
  • чергування крайнощів у стосунках ― від ідеалізації та знецінення
  • суїцидальна поведінка

Якщо у вас є суїцидальні думки ― зателефонуйте своєму лікарю або за номерами цілодобової психологічної допомоги, які можна знайти в інтернеті. Зв’яжіться з другом, членом родини чи кимось, кому ви довіряєте.

Як пише докторка філософії, клінічна соціальна працівниця Кристін Енн Лоусон у своїй книзі про матерів з межовим розладом особистості, жінки з МРО у спілкуванні швидко переходять від співчуття до ненависті, демонструють заздрість до своїх нащадків і навіть їм шкодять, тож дорослим дітям треба вибудовувати нову модель стосунків з матір’ю. Книга описує чотири типи поведінки мам з межовим розладом психіки: «безпритульница», «відлюдниця», «королева», «відьма». Свої «рецепти» поведінки з кожним з цих типів вона описала у книзі «Книга Матері з межовим розладом особистості та їхні діти. Як впоратися з напруженістю, непередбачуваністю».

Лікування

Лікування емоційно нестабільного розладу особистості вимагає психотерапії. Її повинен проводити лише кваліфікований фахівець. Ще один метод ― діалектична поведінкова терапія, в якій представлені дві важливі концепції:

  • перевірка: прийняти, що ваші емоції дійсні, справжні та прийнятні
  • діалектика: філософська школа, яка каже, що більшість речей у житті рідко бувають «чорними чи білими», і що важливо бути відкритим до ідей і думок, які суперечать вашим власним.

Інший тип психотерапії — це терапія на основі менталізації. Вона базується на тому, що люди з МРО мають низьку здатність розуміти. Мета такої терапії ― покращити вашу здатність розпізнавати свій власний і чужий психічний стан, навчитися «відступати» від своїх думок про себе та інших і досліджувати їх, щоб побачити, чи вони обґрунтовані.

Також допомогає участь у терапевтичних спільнотах, арттерапія та медикаменти, призначені лікарем.

Лікування може переглядатися, щоб узгодити будь-які необхідні зміни.

Пам’ятайте, що люди з межовим розладом особистості можуть вести повноцінне активне життя, особливо при отриманні лікування. А рідним та близьким треба підтримувати емоційно нестабільних людей, щоб будувати з ними здорові взаємини, зрозуміти їх та підтримати.

Використані джерела:

  1. Дослідження Національного інституту психічного здоров’я (NIMH) США. https://www.nimh.nih.gov/health/statistics/personality-disorders
  2. Розлади особистості: еволюція поглядів і сучасна концептуалізація / Т.-М. Павленко, Український католицький університет, м. Львів https://neuronews.com.ua/ua/archive/2018/4-5%2897%29/pages-36-39/rozladi-osobistosti-evolyuciya-poglyadiv-i-suchasna-konceptualizaciya#gsc.tab=0
  3. Матері з межовим розладом особистості та їхні діти: як впоратися з напруженістю, непередбачуваністю // Крістін Енн Лоусон
  4. Treatment Rates for Patients With Borderline Personality Disorder and Other Personality Disorders: A 16-Year Study // https://ps.psychiatryonline.org/doi/10.1176/appi.ps.201400055
  5. Веб-сайт Національної служби охорони здоров’я Англії  Causes – Borderline personality disorder // https://www.nhs.uk/mental-health/conditions/borderline-personality-disorder/causes/
Share.
Leave A Reply