Коли країна у війні й всі потужності спрямовані на зміцнення її обороноздатності та економіки, у Дніпрі провертають аферу на мільйони. За наявною інформацією, «розпилюють» та доводять до банкрутства колись одне з провідних підприємств важкого машинобудування – «Дніпроважмаш». До організації цієї схеми можуть бути причетні посадові особи, зокрема представник Мін’юсту в області Олександр Більчук, який відповідає за примусове виконання рішень. У реалізації схеми, ймовірно, задіяно відстороненого директора акціонерного товариства Дмитра Кобизєва. Наразі ситуацією зацікавилася прокуратура.
Наразі правоохоронні органи Дніпропетровської області проводять розслідування можливих зловживань службовим становищем, до яких можуть бути причетні вищезгадані особи. Воно обернулося спробою незаконного продажу стратегічного підприємства АТ «Дніпроважмаш» за безцінь. Відповідне кримінальне провадження внесли до Єдиного реєстру досудових розслідувань 21 квітня 2025 року. А вже на наступний день, фігуранти справи «оформили» початок процедури банкрутства. Вірогідно, розігрують ще один сценарій, мета якого – власне збагачення.

Завод виставлено на продаж – чиєму інтересу це вигідно?
Співробітники Державної виконавчої служби Мін’юсту з’явилися на порозі «Дніпроважмашу» не випадково. Підприємство погрузло у боргах. 40 млн грн зарплатні завинило співробітникам. 400 млн грн – це непогашені податкові зобов’язання. Є й інші платежі, за якими АТ має розрахуватися, – перед компаніями-постачальниками послуг і партнерами.
Суд постановив – питання вирішити у примусовому порядку. Для цього виконавці й прийшли на завод. Та, схоже, заступнику начальника Південного управління Мін’юсту в Дніпропетровській області Олександру Більчуку завод приглянувся, бо замість погашення несплачених сум почався «розпил» самого промислового гіганта. Його майно розпродають через пов’язану компанію, лишаючи «Дніпроважмаш» «голим» та з боргами.
Працівників «Дніпроважмашу» – на вулицю з речами та без зарплати
Ще два місяці тому були тривожні дзвіночки щодо злочинної схеми на цьому підприємстві. Тоді його співробітники вийшли на мітинг. Зі слів людей – представники ДВС повідомили їм про виселення з гуртожитку, що належить заводу. Мовляв – це застава, під яку «Дніпроважмаш» взяв позику.
Мешканцям будинку по просп. Івана Мазепи, а їх більше п’ятисот, пригрозили примусовим виселенням. І хто знає, чим би закінчилася ця історія, якби не набула розголосу.
Тоді від коментарів журналістам відмовився директор підприємства Дмитро Кобизєв. Натомість начальниця відділу ДВС Південного Міжрегіонального управління Мін’юсту Катерина Астапенкова телефоном повідомила – викидати на вулицю місцевих закон не дозволяє.
Мовляв, виконавці приходили просто збирати інформацію. Цікавилися – кому квартиранти сплачують за комуналку. Гроші ж йшли на рахунок заводу. Далі – зникали, бо з постачальниками послуг ніхто не розраховувався. Через це у багатоповерхівці часто відключали світло.
«Правильні» рішення рятують Кобизєва від карної відповідальності
За іншого керівництва АТ «Дніпроважмаш», ситуація з реалізацією майна та тиском на працівників, імовірно, виглядала б інакше. Однак нинішній директор Дмитро Кобизєв, за словами обізнаних джерел, повністю орієнтується на позицію заступника начальника Південного управління Мін’юсту в Дніпропетровській області Олександра Більчука. ЗМІ повідомляють, що Кобизєв нібито виконує вказівки посадовця, розраховуючи на його вплив у питаннях, які можуть мати правові наслідки.
У державних реєстрах уже з’явилися відомості про кілька кримінальних проваджень, відкритих щодо чинного керівника підприємства. Попри це, він продовжує підписувати документи, які, за даними журналістів, погоджуються або ініціюються Більчуком.
Водночас сам посадовець, за неофіційною інформацією, активно контактує з представниками державних органів, судів і правоохоронців. Ініціатива, як стверджують джерела, зосереджена довкола спроб отримати згоду на продаж об’єкта та забезпечити підтримку для чинного керівництва. Подейкують, що в деяких випадках у діалозі могли лунати й недвозначні натяки.
Зірвана спроба майна та копійчана ціна на стратегічний об’єкт
Раніше спільники, ймовірно, вже намагалися продати «Дніпроважмаш». Підприємство з’являлося на онлайн-платформі СЕТАМ, де реалізують арештоване майно. Ціну, яку запросили за чималий виробничий комплекс, занизили щонайменше в десять разів. Просили трохи більше 30 млн грн.
Цю спробу зупинили. А цьогоріч 25 квітня 2025 року Індустріальний районний суд м. Дніпра наклав арешт на все майно підприємства.
Здавалося б це крапка в історії рейдерської реалізації заводу. Та чи є гарантії, що Більчук і Кобизєв зупиняться? Якщо їм вдасться довести справу про банкрутство до вигідного для себе фінішу, держава втратить чималу суму податків. Власне, й працівники не зможуть розраховувати на погашення заборгованої їм зарплатні.
Тож слідкуватимемо за ситуацією – поки ж фігурантам загрожує покарання за розкрадання в особливо великих розмірах і службову змову з метою збагачення.