19 травня у Павлограді відбулася діалогова зустріч за проєктом «Житло для ВПО: будуємо діалог», який реалізує ГО «МЕДІАЛАБ». Гостями та учасниками заходу стали Станіслав Лячинський (директор представництва Democracy Reporting International в Україні) та Олександра Целіщева (фасилітаторка, тренерка, дослідниця), а також представники місцевого самоврядування, громадських організацій, члени Громадської ради, Ради ВПО, Молодіжної ради м. Павлоград. Загалом захід відвідало понад 20 гостей. Напрацювання цієї зустрічі передадуть для розробки Концепції інтегрованого розвитку м. Павлоград, яка саме розробляється у цьому році ― стратегічному документі міста.

«Ми розпочинаємо нашу ініціативу «Демократичні діалоги», плануємо працювати в 6 містах України та залучати різні цільові групи до обговорення найбільш нагальних проблем, які є у громадах. Ми дуже сподіваємося, що у Павлограді залучення людей буде демократичним і Концепція інтегрованого розвитку м. Павлоград розроблятиметься за участі тих, кого вона стосується ― громадян ― і дозволить будувати спільне гарне майбутнє міста», ― зазначив Станіслав Лячинський, директор представництва Democracy Reporting International в Україні.
Під час тренінгу від Олександри Целіщевої учасники працювали в групах та індивідуально. В першому блоці спільними зусиллями виявили основні проблеми, з якими стикаються ВПО у Павлограді, а в другому ― опрацювали шляхи їх вирішення.
Основна проблема ― житло
Головною проблемою учасники одностайно назвали відсутність безкоштовного (соціального) житла та високу вартість оренди житла. Люди, які виїхали, залишили в містах свої квартири, будинки, дачі… Тепер вони змушені орендувати житло. Пропозиція, яка зараз є на місцевому ринку, не задовольняє попит, тож домовласники встановлюють завищені ціни, користаючись критичним становищем орендарів. До того ж більшість орендодавців здають приміщення, уникаючи сплати податків.
Частково проблеми вирішує модульне містечко, благодійні шелтери, використання адмінбудівель та реконструкція гуртожитків під житло для ВПО. Також учасники зустрічі запропонували кілька нових ідей, таких як створення муніципального агентства нерухомості, або навіть конфіскація квартир у громадян російської федерації, які вже давно не проживають в Україні.
У Павлограді наявний житловий фонд вже застарів. Тут будують лише один новий будинок. Триває реконструкція гуртожитку на вул. Промислова. У перспективі ― реконструкція будівлі на селищі Шахтобудівників. Однак цього недостатньо. За офіційними даними, у Павлограді проживає понад 20 тис. внутрішньо переміщених осіб. Але перспективи є. Як стало відомо під час зустріч, у Павлограді відведено 5 земельних ділянок під будівництво житла.
Проблема адаптації та ментального здоров’я
Люди, що були вимушені покинути власні домівки, знаходяться у важкому психоемоційному стані. Так, ВПО можуть боятися чи соромитися просити по допомогу та навіть не знати, до кого звернутися. Ситуація ускладнюється певною “стигматизацією” ВПО ― про цю проблему говорять ще з 2014 року.
«При розробці Концепції інтегрованого розвитку м. Павлоград ми взяли за основу думку про те, що ВПО, які приїхали до Павлограда та прийняли рішення будувати своє нове життя саме тут, стають павлоградцями, такими ж звичайними мешканцями міста, як і ті, хто тут народився. ― каже Тетяна Штонда, начальниця відділу з економічних питань Павлоградського виконкому. ― Тож не потрібно розділяти людей на місцевих та переселенців ⸺ всі, хто мешкає в Павлограді, є рівноцінними містянами».
Мало роботи за фахом та з конкурентною заробітною платою
Для багатьох ВПО Павлоград ― не кінцевий пункт призначення на їхньому шляху, а лише транзитне місто. Частково це пов’язано з тим, що люди не можуть знайти тут відповідну роботу з гідною оплатою праці. Так, якщо порівнювати зарплати, які були на шахтах Донецької області, та зарплати, які є зараз на шахтах Павлоградщини, то різниця буде досить вагомою.
Люди, які раніше були керівниками, власниками бізнесу або фермерських господарств, морально не готові працювати в Павлограді таксистами, вантажниками, бути підлеглими…. А попит на керівні посади вищий за пропозицію.
В Павлограді вже є деякі варіанти розв’язання цієї проблеми, наприклад, грантові програми на відкриття власного бізнесу. У місті працює Центр зайнятості, який пропонує певні вакансії.
Але цього недостатньо. Необхідно створювати нові робочі місця, знижувати вартість оренди комерційних приміщень тощо. Говорили та про те, що бізнесмени-ВПО відчувають тиск з боку місцевого бізнесу, який не звик до нових і сильних конкурентів.
Напрацьоване передадуть для розробки Концепції
Обговорення тривало понад три години. Під час жвавої дискусії учасники запропонували багато варіантів покращення ситуації з житлом для внутрішньо-переміщених осіб. Напрацьовані матеріали передадуть у міськвиконком для розробки Концепції інтегрованого розвитку м. Павлоград.
«В рамках проєкту плануються наступні зустрічі, тренінги з представниками громадського сектору, підготовка звернень. Також плануємо надавати юридичні консультації, тож запрошую долучатися до проєкту», ― розповіла медійниця, голова ГО «МЕДІАЛАБ» Тетяна Волкова.
Вся інформація буде на сторінках ГО «МЕДІАЛАБ» у Facebook та Insagram.
Захід відбувся у рамках проєкту «Демократична інтеграція, стійкість, та залучення» (Ukraine-DARE), який втілює Democracy Reporting International (DRI) за фінансової підтримки Федерального Міністерства закордонних справ Німеччини. Проєкт має на меті сприяти наближенню українського законодавства до норм Європейського Союзу, розбудовувати діалог щодо викликів для демократії в Україні під час війни, та сприяти громадянській активності молоді. Думки та погляди, виражені під час заходу та наведені в публікації, не обов’язково відображають позицію Федерального Міністерства закордонних справ Німеччини.