step.dp.ua

Від Залікової книжки до Марафонця: квест по міні скульптурам Дніпра

Гості Дніпра та самі дніпряни, гуляючи вулицями міста, можуть побачити незвичайні бронзові скульптури, виповнені в такому маленькому розмірі, що треба бути дуже уважним, щоб випадково не пройти повз.

Всього по місту встановлено 15 подібних мініскульптур, кожна з яких ілюструє той чи інший фрагмент з життя містян або історії Дніпра. 

Знайти всі скульптури – це чудова ідея для проведення вихідного дня. Чом би не влаштувати собі квест по місту з пошуку бронзових котиків та інших мінімалістичних артоб’єктів, встановлених в рамках проєкту “Відчуй Дніпро”? До речі, подібні квести є популярними серед дніпрян, котрі навіть фотографують свої знахідки та публікують світлини у соціальних мережах з гештегом #ВідчуйДніпро

“Відчуй Дніпро”

Проєкт “Відчуй Дніпро” було створено з метою підвищення туристичної привабливості міста, а також поглиблення обізнаності щодо культурної та історичної спадщини регіону. Перша бронзова мініатюра з’явилася в місті 12 вересня 2020 року, остання — 16 грудня 2022-го. Але в планах організаторів проєкту створення та встановлення й інших аналогічних мініатюр.

Фото з відкритих джерел

Щобільше, дніпряни можуть долучатися до проєкту та подавати свої ідеї щодо того, які саме скульптурки вони хотіли б бачити на вулицях рідного міста. А команда скульпторів проєкту з різних міст України відбирає найкращі пропозиції та працює над створенням фігурок. 

Ініціатори проєкту

Ідея створення незвичного проєкту належить Карену Агаджаняну, куратору молодіжних проєктів та місцевому активісту. Карен відмічає, що, не дивлячись на мініатюрні розміри скульптур, їх виготовлення та встановлення – це велика робота.

“Це непросте питання. Потрібно знайти місце та пройти всі необхідні погодження. Важливо забезпечити безпеку скульптур, вони повинні бути розміщені таким чином, щоб потрапляли в огляд відеокамер”, — поділився Агаджанян та додав, що нові скульптури з’являтимуться не лише в центрі, а й по всьому місту. 

Список мініатюр

Тим, хто поставив перед собою мету знайти всі бронзові мініатюри, варто підготуватися до довготривалого квесту. Перш за все, необхідно завантажити мапу маршруту. Також рекомендується мати під рукою список всіх скульптур з адресами та підказками, де саме їх шукати. 

Всього існує 15 мініскульптур, встановлених в рамках проєкту “Відчуй Дніпро”. Кожна з них має свій зміст, до якого відповідно підбиралося і розташування:

  1. Золота Роза. Адреса: вул. Шолом-Алейхема, 4.

Мініатюра у вигляді тендітної троянди присвячена Єврейській громаді міста та встановлена біля Центральної синагоги.

  1. Дніпровські лоцмани. Адреса: Січеславська набережна, напроти водоспаду “Поріг Ревучий”.

Водною артерією міста є наш славетний Дніпро, з яким пов’язано багато історичних оповідок та міських легенд. В Дніпрі було багато порогів, і далеко не всі знали їх розташування. Лише дніпровським лоцманам, нащадкам запорізьких козаків, був відомий безпечний водний маршрут. 

  1. Лікарська валіза Лєшко-Попеля. Адреса: вул. Вернандського, 9 (фасад Дніпровського державного медичного університету).

Бронзова валізка встановлена на честь міського лікаря та громадського діяча Івана Васильовича Лєшко-Попеля, якого мешканці стародавнього Катеринослава називали не інакше як “друг знедолених”. 

  1. Муза митця Вадима Сідура. Адреса: вул.. Троїцька, 1 (фасад Маріїнської гімназії (НВК №33).

Як неважко догадатися з назви, ця мініатюра присвячена місцевому митцю, скульптору Вадиму Сідуру, який протягом всього свого життя сприяв розвитку культурної та мистецької сфери Дніпра.

  1. Пилосос Ракета. Адреса: вул. Короленка, 3 (на лавці навпроти Будинку Побуту).

Багато людей пам’ятають незамінний в 90-ті роки побутовий пристрій – пилосос “Ракета”. Але далеко не всім відомо, що виготовлялося це диво техніки на Дніпровському агрегатному заводі. 

  1. Кіт Василь. Адреса: Січеславська набережна.

“Кіт Василь” – відомий дитячий віршик, написаний уродженцем Дніпра Криловим Олексієм Гавриловичем. Ще один дніпрянин, художник Любарський Володимир Аронович, створив ілюстрації до цього твору. Тож можна сказати, що славнозвісний Кіт Василь і сам є почесним мешканцем міста. 

  1. Катеринославська цегла. Адреса: вул. Троїцька, 3б (на будівлі Кофмана).

Свого часу у Дніпрі виготовлялися не лише пилососи, а й цегла. Причому виготовлення цього будівельного матеріалу почалося ще в XIX столітті. Катеринославська цегла мала одну особливість – яскравий червоний колір, який робив будівлі більш помітними та цікавими. 

  1. Дніпровська ракета. Адреса: Крутогірний узвіз, 10 (на сходах до планетарію).

Дніпро завжди був містом, в якому активно розвивалася космічна індустрія. На сьогоднішній день ситуації залишається незмінною – дніпровські діячі розробляють деталі для космічних приладів, займаються ракетобудуванням, співпрацюють з американськими колегами щодо запуску ракет в космічний простір.

  1. Фанат Дніпра. Адреса: вул. А. Фабра, 4 (на парапеті на вході у парк Лазаря Глоби).

Один із найвідоміших футбольних клубів України – “Дніпро” – дав напрямок розвитку масштабному фанатському руху. Дніпровські ультрас і сьогодні шанують історію рідного клубу та бережуть його традиції, для них відкриття цієї міні скульптури стало важливою подією. 

  1. Дніпровський трамвай. Адреса: Катеринославський бульвар, 1.

Сьогодні по центру міста курсують зелені прогулянкові трамвайчики, які є прототипами міського транспорту IXX століття. Дніпро став третім містом у всій Російській імперії, де було запущено подібні трамваї. 

  1. Залікова книжка. Адреса: вул. В. Вернадського, 2/4 (на центральному вході до Університету митної справи та фінансів).

Дніпро – студентське місто, адже саме тут розташована велика кількість закладів освіти різного ступеня акредитації. Тож заліковка, підписана деканом Котиком, це символ розвитку освіти в місті.

  1. Печиво “Дніпро”. Адреса: на парапеті оглядового майданчика парку ім. Т. Г. Шевченка

Напевне, по всій території України люди знають неперевершений смак здобного печива “Дніпро”, дизайн та рецептура якого залишаються незмінними вже понад 50 років. На церемонії відкриття міні скульптури були присутні донька та онук технологині харчової промисловості, авторки печива Леонової Олександри Агафонівни.

  1. Марафонець Дніпра. Адреса: Січеславська набережна, на парапеті Фестивального причалу.

Міська набережна — улюблене місце для пробіжок. Тому Марафонця було встановлено саме тут — щоб мініатюра нагадувала про важливість здорового та активного способу життя. 

  1. Диригент Гурген Карапетян. Адреса: вул. Воскресенська, 6 (на центральному вході в Дніпропетровську філармонію ім. Л. Б. Когана).

Очільник та головний диригент симфонічного оркестру Дніпровської державної філармонії Гурген Карапетян віртуозною майстерністю назавжди вписав своє ім’я в список найвидатніших митців Дніпра. Мініатюра виповнена у вигляді рук диригента, що тримають паличку.

  1. Міст Олександра Поля. Адреса: проспект Д. Яворницького, 75 (на фонтані перед будівлею Дніпровської міської ради).

Славетний міст, що є однією з візитівок Дніпра, має велике історичне значення для міста. Амурський або Старий міст став першою мініскульптурою, що з’явилася в рамках проєкту. 

Реакція дніпрян

Місцеві жителі з ентузіазмом сприйняли проєкт Карена Агаджаняна, та вже чотири роки поспіль підтримують його у соціальних мережах. Майже щодня з’являються нові дописи або історії з гештегом #ВідчуйДніпро від чергового мисливця за мініатюрами, якому пощастило вполювати їх всі в об’єктив свого смартфону. 

“Я рада появі скульптур малих форм в Дніпрі, мені подобається процес їх пошуку, вивчення історії кожної з них”, “Чарівні малюки. Треба скласти маршрут в теплу пору року, щоб за один день пройти квест”, “Дякуємо організаторам цього чудового проєкту та всім охочим, хто залучився робити такі дивовижні речі в наш час!”, — пишуть мешканці Дніпра. 

Авторка: Дар’я Коновалова

Фото з відкритих джерел

Exit mobile version