8 квітня у світі відзначають Міжнародний день ромів.

Зранку представники ромської спільноти поклали квіти до Меморіальної дошки загиблим у російсько-українській війні.

До цієї дати у Павлоградському історико-краєзнавчому музеї відкрили виставку. Тут можна було побачити і предмети старовини, такі як елементи ромської кузні, бо ще 30-40 років тому багато ромів тримали коней, доглядали за ними, знали як лікувати, виготовляли підкови.

На виставці були експонати з різних ромських династій. Це, наприклад, сім’я Володимира Ніколаєнка ― нині вже покійного, відомого у місті письменника, журналіста, поета. Обидва його сини є музикантами. На виставці можна було побачити його нагороди, фотографії, книги.

Цікавою стала розповідь Миколи Оглу, який розповідав про свого батька-коваля та приніс до музею справжні ковальські міха:

«Оце наковальня, міх. Ромською називається пішот. Я з батьком працював. Робили підкови, ресори… Все, що треба було по життю».

«На світлинах, які передали нам представники ромської спільноти, можна побачити коваля в кузні. Тут також є і ковальський міх, і інструменти. Тому що здавна роми славилися як вправні ковалі Вони майстерно виготовляли підкови, голки для шиття, пряжки, ножі та багато чого іншого. Майстерність в обробці металу спонукала ромів ще і до такого промислу, як лудження – це покриття металевих предметів шаром олова різними способами», ― розповіла Тетяна, наукова співробітниця музею.

Частину експозиції представляли дитячі малюнки переможців конкурсу, учнів Мистецької школи м. Павлоград, які зобразили представників ромського етносу.

Ввечері у Міському культурно-дозвільницьому центру відбувся концерт за участі колективу «Чергеня», Ярослава Ніколаєнка та вокалістки з Дніпра Анни Капінус, учасниці «Х-фактор», переможниці престижних конкурсів.


Ця стаття/матеріал стала можливою за підтримки програми “Голоси України”, яка є частиною Ініціативи Ганни Арендт і реалізується Лабораторією журналістики суспільного інтересу спільно з Європейським центром свободи преси та медіа і фінансується Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини. Програма не впливає на редакційну політику, а даний матеріал містить виключно погляди та інформацію, отриману редакцією.

Comments are closed.