Війна в Україні спричинила масштабні збитки у секторі житлового фонду – значна частина будинків українців була зруйнована або суттєво пошкоджена. Більшість людей залишили свої домівки через неможливість безпечно проживати у своїх містах.
Водночас багато ВПО стикаються з труднощами у пошуку доступного житла в нових місцях проживання. Нестача соціального житла, зростання цін на оренду та висока конкуренція на ринку нерухомості поглиблюють проблему. Місця компактного тимчасового проживання або гуртожитки не можуть забезпечити належних умов для всіх, що призводить до низки соціальних і психологічних проблем серед переселенців.
Інститут аналітики та адвокації розповідає, які в Україні діють державні та міжнародні програми надання іпотечних кредитів для ВПО.
«єОселя»
Від початку повномасштабного вторгнення понад 12 тис. родин скористалися «єОселею», із них ВПО – трохи більш як 240 сімей. Така незначна частка зумовлена недоліками умов кредитування. Тому Уряд вніс зміни до умов доступного іпотечного кредитування для ВПО:
- дозволено купувати квартири або будинки віком до десяти років, тоді як раніше вік житла був обмежений трьома роками;
- житловий сертифікат «єВідновлення» тепер можна використовувати, щоб частково чи повністю покрити перший внесок пільгової іпотеки за програмою «єОселя»;
- взяти участь у програмі не зможуть ВПО, якщо вони або члени їх родини вже отримали пільгову іпотеку коштом гранту Кредитної установи для відбудови (KfW);
- можливість для членів родини придбати житло за програмою у всіх регіонах, за умови, що ті беруть іпотеку в інтересах ВПО (рішення набуде чинності 18 грудня).
Кредит для ВПО за рахунок грантових коштів уряду Німеччини через банк розвитку KfW
Україна у співпраці з KfW реалізує проєкт із надання пільгових житлових кредитів для внутрішньо переміщених осіб, які змушені були покинути свої домівки через бойові дії. Станом на травень 2024 року, у межах програми іпотечний кредит отримали понад 700 українських родин ВПО, пройшовши відповідний відбір.
Для отримання більш детальної інформації та консультації з питань отримання компенсації за зруйноване/пошкоджене житло, постановки на облік для отримання тимчасового житла або пільгового кредиту, відновлення втрачених документів на житло можна звернутися до юристів ГО “Інститут аналітики та адвокації” за номерами:
- +38 050 651 18 24
- +38 068 260 49 93
- +38 099 518 25 71
- +38 093 653 61 47
Матеріал створено ГО «Інститут аналітики та адвокації» за проєктом, що реалізується у партнерстві з Данською радою у справах біженців (DRC) та фінансується в рамках цивільного захисту та гуманітарної допомоги Європейського Союзу. Проте висловлені погляди та думки належать лише автору (авторам) та не обов’язково відображають погляди Європейського Союзу або DRC. Ні Європейська комісія, ні DRC не несуть відповідальності за будь-яке використання інформації, яку містить цей матеріал.