У бібліотеці села Писарівка Троїцької громади Павлоградського району відкрилася виставка, присвячена місцевому вчителю Миколі Титовичу Макаренко. Організувала виставку студентка ІІ курсу історичного факультету Марія Маковецька, яка навчається за програмою «історична україністика і прикладна історія».

Марія почала цікавитися історією після школи, під час навчання в коледжі.

«Я вирішила отримати освіту на історичному факультеті, щоб займатися тим, що мені подобається», ― каже Марія.

Виставка носить назву «Крізь час і верби: життя Миколи Титовича Макаренка». Микола Макаренко ― теж історик за освітою, вступив на історичний факультет у  1952 році. Вчителював, у 1960-х роках домігся побудови нового приміщення для школи. Він був краєзнавцем, освітянином, який добре запам’ятався своїм односельчанам. Разом зі своїми учнями він займався природоохоронною діяльністю ― висаджував верби вздовж річки Терса, дерева і кущі у селі, які і досі нагадують про його постать.

«Всі дуже його поважали і колишні учні відгукуються про нього як про дуже доброго і талановитого вчителя. На виставку прийшло багато людей, які його знали і пам’ятали, люди говорили багато добрих речей про нього», ― каже Марія.

Вона змогла дослідити особистість краєзнавця за допомогою великої кількості його щоденників. У них він писав як про особисте, так і про якість історичні події. Щоденники він вів з 1942 по 2015 рік (рік смерті). Щоденниками поділилася донька вчителя. На першому курсі Марія почала їх оцифровувати і поступово матеріалів назбиралося на цілу виставку.

Серед експонатів ― це самі щоденники, а також фото, газетні статті, листи з «учебки» 1941 – 1945 рр., фотографії, гармонь, на якій він грав… Цікави    факт: Микола Макаренко майже 70 років у своєму щоденнику щодня записував температуру повітря і складав графіки температурного режиму.

Частина виставки стосується відомого українського письменника Валер’яна Підмогильного. Він, як виявив Макаренко разом зі своїм колегою, дніпровським  краєзнавцем Чабаном, також походив із села Писарівка. Недалеко, в с. Роздори, жили батьки Підмогильного. Ця інформація закріплена в книжці «Нащадок степу: Спогади про Валер’яна Підмогильного».

«Я здивована, скільки уваги до цієї виставки та як багато людей хочуть на не подивитися», ― каже Марія.

Виходить, саме локальна історія ― про видатних людей твого міста, села ― це те, що дуже цікавить людей. Знання місцевої історії створює відчуття приналежності, гордості та ідентичності, зміцнює зв’язок із громадою, а також допомагає розкрити постаті, що формували життя краю.

На відкритті виставки

Стаття і відео створені у рамках проєкту «Демократична інтеграція, стійкість, та залучення» (Ukraine-DARE), який втілює Democracy Reporting International (DRI) за фінансової підтримки Федерального Міністерства закордонних справ Німеччини. Думки та погляди, виражені під час заходу (або наведені в публікації), не обов’язково відображають позицію Федерального Міністерства закордонних справ Німеччини.

Share.